Prémium Könyvvizsgálói
szolgáltatások KKV-k számára

Biztosítjuk vállalkozása pénzügyi
átláthatóságát és stabilitását

Prémium KKV Könyvvizsgálat és Tanácsadás

Kérjen tőlünk visszahívást és díjmentes konzultációt

Töltse ki az alábbi űrlapot és megmutatjuk egy konzultáció keretében, hogyan tudja kihozni cégéből a legtöbbet könyvvizsgálati és számviteli megoldásokkal.

Tapasztalt könyvvizsgálót keres a vállalkozásának?

Az Auditron Kft. prémium könyvvizsgálói szolgáltatásaival biztosítjuk vállalkozása pénzügyi átláthatóságát és stabilitását. Tapasztalt szakembereink segítenek az esetleges kockázatok felderítésében és a pénzügyi folyamatok optimalizálásában, hogy Ön nyugodtan koncentrálhasson az üzleti növekedésre.

A KKV szektor vezető könyvvizsgálójaként kiemelkedő minőségű könyvvizsgálati és számviteli szolgáltatásainkkal valós üzleti eredményeket hozunk létre, ezzel valódi értéket teremtve ügyfeleink számára.

Mikor kötelező a könyvvizsgálat?

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény rendelkezik a könyvvizsgálati kötelezettségről.
 155. § (2) bekezdés alapján a könyvvizsgálat kötelező minden kettős könyvvitelt vezető vállalkozónál, kivéve a (3) bekezdésben meghatározott két feltétel együttes fennállása esetén, melyek:

az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot,

az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot,

Kinek kötelező a könyvvizsgálat akkor is, ha a nettó árbevétel nem haladta meg a 300 millió forintot a két üzleti évben és nem volt átlagosan 50 fő foglalkoztatott?

A két feltétel együttes fennállása esetén is kötelező azonban a könyvvizsgálat az alábbi vállalkozások esetében a 155. § (5) bekezdésének megfelelően:

Könyvvizsgáló partner váltása esetén

Független könyvvizsgáló váltásakor elsődleges célunk, hogy részletesen megismerjük új ügyfelünket, ezáltal biztosítva a hatékony, hosszú távú és elkötelezett együttműködést. Ezt támogatja a személyes kapcsolattartásunk és a folyamatos tanácsadásunk, amelyek révén maximális biztonságban tudhatja vállalatát.

Vállalati átalakulás és cégforma váltás esetén

A könyvvizsgálati kötelezettséggel járó cégátalakulások számos formát ölthetnek, amelyek mindegyike különféle megközelítést és támogatást igényel. Minden típusú cégátalakulást hatékonyan tudunk támogatni, különös figyelmet fordítva az adott vállalkozás rövid és hosszú távú terveire és üzleti céljaira.

10M Ft-ot meghaladó adótartozás esetén

Teljeskörű támogatást nyújtunk partnereinknek, akiknek könyvvizsgálati kötelezettsége keletkezett az adott üzleti év mérlegforduló napján fennálló, 10 millió forintot meghaladó és 60 napnál régebben lejárt köztartozásuk miatt. Ilyen esetekben célunk a független könyvvizsgáló bevonásával a költségvetési bevételekkel kapcsolatos kockázatok csökkentése.

Önkéntes könyvvizsgálat esetén

Ha szeretné számviteli rendszerét és költségvetését a lehető legpontosabban nyomon követni, valamint megbizonyosodni arról, hogy minden megfelelően működik, javasoljuk az önkéntes könyvvizsgálatot. Ebben az esetben a könyvvizsgálói jelentés nyilvánosságra hozatala és közzététele nem kötelező, és megkövetelni nem lehet.

Miért érdemes prémium könyvvizsgálót választania?

Tapasztalt
szakemberek

Az Auditron tapasztalt szakemberei olyan tudással és gyakorlattal rendelkeznek a könyvvizsgálat terén, mellyel prémium minőségű szolgáltatást biztosítanak és kiemelkedő támogatást nyújtanak az ügyfeleik számára.

Személyes
kommunikáció

Hiszünk abban, hogy a sikeres együttműködéshez fontos a személyes kapcsolattartás, így az ügyfeleink igényeit eredményesen kiszolgálhatjuk.

Pontosság és megbízhatóság

Kiemelt figyelmet fordítunk a pontosságra és megbízhatóságra. Célunk, hogy az ügyfeleink pénzügyeit pontosan és hitelesen ellenőrizzük, dokumentáljuk, így biztosítva, hogy az üzleti döntéseiket a legmegbízhatóbb információk alapján hozhassák meg.

Hatékony támogatás az üzleti növekedéshez

Az együttműködések során nem csak elvégezzük a számviteli feladatokat, hanem aktívan segítjük az ügyfeleinket az üzleti céljaik elérésében. Egy kis- és középvállalkozásnak (KKV) az egyik legfontosabb előnye, ha megbízható és sikeres üzleti partnereknek számít a szakmai környezetében. Az ilyen partnerségek építésében támogatjuk az ügyfeleinket, olyan megbízható számviteli rendszerek kialakításával, amelyek erősítik az üzleti bizalmat és hozzájárulnak a sikerükhöz.

Minden helyzetben számíthat ránk

Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy az ügyfeleink problémáira gyors és hatékony válaszokat találjunk, legyen szó könyvvizsgálatról, pénzügyi vagy adótanácsadásról. Rugalmas és komplex megközelítéssel állunk ügyfeleink rendelkezésére minden felmerülő kérdésben, és biztosítjuk, hogy ezek eredményes megoldással záruljanak.

Rólunk mondták

“Az Auditron Kft vezetett végig a folyamatosan növekvő családi vállalkozásunk első könyvvizsgálati auditján. Cégünk speciális működését figyelembe véve segítettek a hatékony és jogszabályi kereteknek maximálisan megfelelő működés megvalósításában. Minden helyzetre rugalmas és profi medolgást kaptunk.”

Szijártó György
DRA-CONS Kft

“Cégünk kiemelkedő működése és fejlődése eredményeképpen könyvvizsgáló céget kellett bevonni, mely posztra az Auditron Kft – t választottuk. Az Auditron precíz, pontos, szakmailag magasan kiemelkedő teljeskörű szolgáltatása nagymértékben megkönnyítve hozzájárult cégünk további működéséhez, fejlődéséhez. Az általuk nyújtott szolgáltatás, kommunikáció kedves, megbízható segítőkész. Könyvvizsgálói területen is csak őket tudom ajánlani”

Kiss László
K-Plus Home Építőipari Kft

Minőségi garancia

Az Auditron Kft. garantálja, hogy szolgáltatásaink megfelelnek a legmagasabb szakmai és etikai standardoknak. Ha bármilyen probléma merül fel, elkötelezettek vagyunk a gyors és hatékony megoldás mellett.

GYIK

Azért, hogy erre a kérdésre meg tudjuk adni a legmegfelelőbb választ tudunk kell, hogy mi is igazán a könyvvizsgáló feladata.

Az „audit” szó a meghallgatásból ered: amikor a provinciákból Rómába visszatérő adó beszedők beszámoltak a római szenátusnak, a szenátus meghallgatta őket és a meghallgatók döntötték el, hogy az adószedők által eléjük tárt beszámoló megfelel-e a valóságnak, azaz hiteles-e. Napjainkban már nem ez a módja a könyvvizsgálatoknak (az Auditoknak), de a könyvvizsgálat feladata továbbra sem változott: a Könyvvizsgáló feladata annak tanúsítása, hogy a társaság által elkészített beszámoló mentes a lényeges hibás állítástól és, hogy a gazdálkodók a vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetükről megbízható és valós információkat hoznak nyilvánosságra.

A legmegfelelőbb könyvvizsgálót megtalálni kulcsfontosságú az üzleti életben. A könyvvizsgáló feladata a társaság pénzügyi helyzetének és beszámolójának hitelességének tanúsítása. Fontos ez tulajdonosoknak és más gazdasági szereplőknek is, hogy megbízható információkhoz jussanak. Az MKVK szerint a független és objektív szakértő jelenléte nélkülözhetetlen a visszaélések megakadályozásában és a vállalkozások színvonalának emelésében.

A könyvvizsgálói tevékenységet kizárólag a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) tagjai végezhetik. Tagok lehetnek magánszemélyek és gazdasági társaságok, akiknek fő tevékenysége a könyvvizsgálat. A Kamara szigorú kritériumokat állapít meg a könyvvizsgálóvá váláshoz, beleértve szakmai felelősségbiztosítást, folyamatos képzést és megfelelő kompetenciákat. A tagok listája elérhető a MKVK honlapján és rendelkeznek fényképes igazolvánnyal. A könyvvizsgálóknak a könyvvizsgálati munka végzéséhez:

  1. szakmai felelősségbiztosítással kell rendelkezniük, hogy a feladatokat végezhessék,
  2. folyamatos képzésben kell részt venniük,
  3. és megfelelő kompetenciákkal kell rendelkezniük.

A könyvvizsgálók a feladataikat nemzetközi és nemzeti könyvvizsgálati Standardok Alapján végzik; ez írja előírja számukra a módszertant. Munkájukat emellett több törvény, (a Számviteli törvény, valamint a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről és a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló törvény) is szabályozza.

Minden könyvvizsgálónak és könyvvizsgáló társaságnak rendelkeznie kell Minőségbiztosítási Szabályzattal, amelynek megfelelősségét, illetve annak megtartását a Kamara rendszeresen ellenőrzi, hiszen minden könyvvizsgálónak rendszeresen minőségbiztosítási auditon kell átesnie.

Mindezeken felül továbbá az adott vállalkozás könyvvizsgálójának nevét fel kell tüntetni a vállalkozás társasági szerződésében, így ezek az adatok nyilvánosak, vagyis az adott könyvvizsgáló számára referenciaként szolgálhatnak.

Felmerülhet a kérdés, miszerint:

Ha a könyvvizsgálat ennyire egységes és szabályokhoz kötött, akkor mi a különbség könyvvizsgáló és könyvvizsgáló között?

  1. Az első szempont, amit meg kell vizsgálnunk:

Rendelkezik-e az adott könyvvizsgáló megfelelő kompetenciával a vizsgálat elvégzéséhez?

Ehhez tudnunk kel azt, hogy a könyvvizsgálók különböző minősítésekkel rendelkeznek, ezek a következők:

  • IFRS minősítés
  • pénzügyi intézményi minősítés
  • befektetési vállalkozási minősítés
  • pénztári minősítés
  • biztosítói minősítés
  • költségvetési minősítés
  • kibocsátói minősítés

A minősítések meglétét szintén ellenőrizhetjük a Magyar Könyvvizsgálói Kamara honlapján, a könyvvizsgálói névjegyzékben.

  1. A szakmai kompetenciát természetesen nem csak a minősítést fényjelezi, hanem az is, hogy az adott könyvvizsgálónak van-e már jártassága abban az adott iparágban vagy üzleti formában, amelyben új megbízói mozognak.

Lényeges látnunk, hogy a jogszabályok és sztenderdek keret rendelkezéseket tartalmaznak, így az egyes könyvvizsgálók által végzett munka árban, munkaszervezésben, a feladatok végrehajtásában eltérhet egymástól.

A könyvvizsgálati munka egy bizalmas tevékenység, amelynél nagyon fontos, hogy a megbízó és a könyvvizsgáló között létrejöhessen egy jó munkakapcsolat. A vállalkozások szabadon választhatnak könyvvizsgálót és a könyvvizsgáló is szabadon dönthet az egyes megbízások elfogadásáról vagy visszautasításáról. Nagyon fontos az is, hogy a könyvvizsgáló milyen munkakapcsolatot tud kiépíteni a vállalkozás azon szakembereivel, (könyvelők, pénzügyi felelősök, stb.), akikkel folyamatos munkakapcsolatban kell lennie a folyamat során. Ez abban az esetben tud jól működni, hogyha a megbízó és a megbízónál egyéb szerepben lévő kollégák a könyvvizsgáló szakmai hozzáértését és rátermettségét elfogadják.

Nagy nemzetközi szervezetek

Összefoglaló néven a szakmában „Big4” -nak nevezik ezeket a társaságokat, mivel ezt a piacot ez a 4 társaság uralja.  Általában a nagy nemzetközi multinacionális cégek a tulajdonukban lévő valamennyi gazdasági társaság könyvvizsgálatát világszerte ugyan ara a cégre vagy cégcsoportra bízzák.

Ennek az oka a nemzetközi elfogadottság, vagyis az, hogy az anyacég részvényesei, (a külföldi befektetők) meggyőződhessenek arról, hogy a vállalkozások auditja a világon mindenhol megszokott egységes minőségben zajlik. Ez adja ezen szervezetek legnagyobb előnyét, hiszen mindenhol a világon egységes módszer és minőségbiztosítás mellett dolgoznak, így a nagyobb problémák előfordulásának esélye kisebb.

Ez az egységes rendszer jelenti egyben ezen könyvvizsgálói kör hátrányát is, mivel az egységes rendszer nem ad lehetőséget a vállalkozás minden kis sajátosságának a megismerésére. Illetve egy ilyen hatalmas rendszer működtetése jelentősen költségesebb, amit az ügyfeleknek kell megfizetnie.

Kisebb hazai szervezetek

Ezeket jellemzően a Közepes és a tudatos Kisvállalkozások választják. Ebben a körben beszélhetünk leginkább tudatos könyvvizsgáló választásról, mivel ezen társaságokra jellemző, hogy a tulajdonos és a management elválik egymástól. Lényeges szempont, hogy a tulajdonos meggyőződhessen arról, hogy a menedzsment a jogszabályi kötelezettségeknek megfelelően, de ezzel együtt a tulajdonosi elvárások mentén működtesse a gazdasági társaságot.

Itt lényeges szempont, hogy az adott könyvvizsgáló társaság és a benne dolgozó könyvvizsgálók és egyéb szakértők, milyen módon tudják támogatni a vállalkozásokat azok gazdasági céljainak elérésében. A könyvvizsgáló segítséget tud nyújtani abban, hogy a tulajdonosok valós képet kapjanak a vállalkozás pénzügyi jövedelmezőségi helyzetéről, illetve arról, hogy ezek milyen módon javíthatók.

Ezen társaságoknál nagyobb az esély az iparági specializációra, illetve a gazdálkodást segítő kiegészítő szolgáltatásokra és a könyvvizsgálói Függetlenség maximális érvényes ülésére.

Egyéni könyvvizsgálók

Az egyéni könyvvizsgálókra gyakran esik az olyan szervezetek választása, akik számára a könyvvizsgálat egyfajta „kötelező rossz”, hiszen számukra a könyvvizsgálatot a jogszabályok írják elő. Az ilyen vállalkozásoknál a könyvvizsgálónak nagyon nehéz feladata van, hiszen a tulajdonos és a vezető gyakran nem válik el egymástól. A könyvvizsgálatról is csak kizárólag az ár alapján döntenek.

Természetesen az egyéni könyvvizsgálók között is találhatunk szakmailag magasan képzett és specializációval rendelkező könyvvizsgálókat, de fontos lenne a mérlegelése annak, hogy az adott könyvvizsgáló milyen minőségben tudja ellátni a feladatát és képes-e támogatni a vállalkozás céljait. Az egyéni könyvvizsgálóknak a szoros kötődés és a viszonylag kis ügyfélkör miatt nagyon nehéz feladatuk van, amikor függetlenségük megőrzéséről van szó.

A könyvvizsgálat egy szerződéses tevékenység, amely ára a megbízó és a megbízott közötti megállapodás alapján jön létre.

A Magyar könyvvizsgálói Kamara a könyvvizsgálók számára ajánlásokat bocsát ki, a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység ellátásáért járó díjak meghatározásának elveire és szempontjaira, valamint a díjtételek alsó határaira vonatkozóan.

Ezek az árak széles spektrumban szóródhatnak. Fontos látni, hogy ezeket az ajánlásban megfogalmazott óradíjakat jelentősen csökkenteni nem lehet, mert a minőségi munka csak ezen az ár színvonalon tartható fenn.

Partnerek